Te słowa z Ewangelii św. Jana stały się mottem dla uczestników tegorocznych rekolekcji przed profesją wieczystą, którą złożą w stadnickim seminarium w uroczystość Niepokalanego poczęcia NMP. 

Nowicjat to jeden z najważniejszych etapów na drodze formacji zakonnej każdej osoby, która pragnie realizować ideał doskonałości w instytucie zakonnym. W ustawodawstwie Zgromadzenia Księży Sercanów nowicjat kończy się złożeniem pierwszej profesji zakonnej oraz otrzymaniem sutanny i kordonu, będącego symbolem rad ewangelicznych. Powrót naszych profesów, po kilku latach do „łaski początków” w perspektywie ślubów wieczystych jest dla nich doświadczeniem niezwykłym, zmierzającym przede wszystkim do odnowienia pierwotnej miłości.

Uczestnikami tegorocznych rekolekcji są: kl. Jacek Kowal SCJ (Stadniki), kl. Aliaksandr Piatlitski SCJ (Białoruś, Baranowicze), kl. Szymon Szubarczyk SCJ (Biała Podlaska), kl. Krzysztof Witek SCJ (Bełchatów), kl. Mateusz Zawiłowicz SCJ (Bogusza) oraz br. Szymon Włodarczyk, który przynależy do wspólnoty nowicjatu. Z tego powodu przygotowanie do profesji wieczystej odbywa indywidualnie w Zakopanym, pod kierownictwem ks. Kazimierza Dadeja SCJ.

Natomiast kaznodzieją i towarzyszem duchowym, trwających kilka dni rekolekcji w Stopnicy jest mistrz nowicjatu, ks. Stanisław Gruca SCJ.