Pomysł zrodził się wśród uczniów którzy chcieli w jakiś sposób wspomóc cierpiących z powodu wojny. Wspólnie w swoich środowiskach zorganizowali  zbiórkę potrzebnych rzeczy: lekarstw, środków higienicznych, artykułów pierwszej potrzeby. Wraz z nauczycielami przygotowali cztery samochody, które pomalowali w barwach Polski i Ukrainy. Opracowali trasę i zebrali potrzebne środki finansowe na realizację projektu. Do tej podróży przygotowywali się przez okres trzech miesięcy.

Dlaczego w tej szlachetnej inicjatywie pośredniczą Sercanie ze Stopnicy? Historia ta powiązana jest ze znajmością CEDRU, grupy zakupowej w służbie Kościoła. Powstała ona we francuskim  Paray le Monial w 1998 roku. Natomiast Sercanie w Polsce  byli jednymi z pierwszych członków tej organizacji i dodatkowo pracują na Ukrainie.

Na program konwoju do Polski złożyło się również kilka innych miejsc. W dniach 19-22 października w naszym Nowicjacie przebywała grupa 25 młodych ludzi, którzy oprócz przywiezionej pomocy dla Ukrainy włączyli się w jesienne prace zarówno w naszym ogrodzie, jak również w domu dziecka przy klasztorze Sióstr Kanoniczek Ducha Świetego w Pacanowie. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za ogromne zaangażowanie i pomoc jako niosą nie tylko potrzebującym na Ukrainie, ale także wspólnotom, pośród których goszczą.