Nieprzypadkowo znaleźli się w tym świętym miejscu w samo Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdyż dla sanktuarium jest ono patronalną uroczystością. Nowicjusze odmówili najpierw część chwalebną różańca na tzw. Dróżkach Różańcowych (kapliczki z tajemnicami różańcowymi rozsiane po okolicznych pagórkach). Następnie uczestniczyli w mszy św. odpustowej, podczas której homilię wygłosił ks. Władysław Tokarczyk, emerytowany kustosz sanktuarium. Obecność przed cudownym obliczem Matki Bożej Zawadzkiej było okazją, by zawierzyć jej matczynej opiece siebie samych u progu wspaniałej przygody życia konsekrowanego.
Po drodze do Zawadzkiej Pani nowicjusze zatrzymali się przy Ekspozycji historyczno-dydaktycznej u podnóża Góry Śmierci w Pustkowie. Zapoznali się tutaj z historią i działaniem obozów pracy przymusowej oraz poligonu Waffen SS „Truppenübungsplatz Heidelager” w Pustkowie, w latach 1940-1944, a także z całym kontekstem dziejów powiatu dębickiego i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej.
Ze względu na porę nie udało się już tylko obejrzeć Osady Słowiańskiej w Stobiernej, ukazującej historię Słowian w średniowiecznej wschodniej Małopolsce. Mimo to, pozytywne wrażenie pozostawił widok rekonstrukcji pradawnych drewnianych murów na tle górzystego krajobrazu.
ks. Franciszek Wielgut SCJ