Jest to dzień poświęcony uznaniu i wdzięcznej pamięci o nich, a ponadto jest to dzień, aby naszą modlitwą podziękować Bogu. Świętowanie tej pamięci stanowi również okazję do ukazania w naszych czasach, że można być dyspozycyjnymi wobec Boga i że życie ofiarowane dla braci ma głębokie znaczenie w naśladowaniu Jezusa Chrystusa w charyzmacie naznaczonym oblacją wynagradzającą, przeżywając i aktualizując wartości takie jak pojednanie, pokój, sprawiedliwość, sint unum...

W tym roku chcemy skierować nasz wzrok na szczególnie ważny moment, który wspominamy: stulecie zakończenia Pierwszej Wojny Światowej (11 listopada 1918). Również nasze Zgromadzenie doznało mocnych ran przez tę wielką wojnę, która zagroziła jego egzystencji i spowodowała liczne wewnętrzne konflikty. Wielu współbraci zostało zmuszonych do wzięcia w niej udziału, a 33 z nich straciło życie.

(…) Pewni wstawiennictwa Czcigodnego Sługi Bożego O. Leona Jana Dehona, bł. Jana Marii od Krzyża i tych wszystkich, którzy nas poprzedzili w drodze do Ojca pozdrawiamy w Sercu Chrystusa!

ks. Ramón Domínguez Fraile, SCJ